5 rodičovských chyb, které MOHOU brzdit vývoj řeči

29.06.20181/ nenecháváme naše děti UŠPINIT SE venku, při jídle, při hrách

Dítě pokud se má správně vyvíjet ať už motoricky, řečově...musí mít "pojem o svém vlastním těle", které získává právě často tím že jej uvádí do kontaktu s materiálem, který tělu poskytne informace typu tady máš ruce, břicho, bradu.... Tuto potřebu poznáte v radosti batolat z kontaktu s vodou, blátem, jídlem se kterým si rádi hrají. Vřele doporučuji toto stádium nechat dítěti nasytit. Dříve si děti více a volněji hrály venku se staršími sourozenci, zašpinění dětí nikdo neřešil a děti měli pro sebe silnější prožitky.   /důvody proč je nenecháváme takto ušpinit? strach z infekce, vlastní pohodlnost, je jednodušší dítě nakrmit, či jej stále otírat, úklid jídelního koutu dá po takové "vychutnávačce" více zabrat. 

2/ dětem nabízíme ÚLEVY 

Zde bych ráda uvedla všechny současné pomůcky pro novopečené rodiče. Například oblíbená lehátka, kde dítě sedo-leží a má výhled po pokoji a je tudíž klidné a spokojené s hračkami na dosah místo aby děti trávily čas na rovné podložce, hemžily se a když jsou připraveny byly na bříšku. Dítěti často předkládáme takové hračky, které po zmáčknutí obřího tlařítka svítí, vydávají zvuk, pohybují se....místo aby s hračkami manipulovaly. Zde lze také zmínit současné "vychytávky", pro pití batolat  (viz. článek - mokrým tričkem k lepší výslovnosti)

3/ nevedeme naše děti k SAMOSTATNOSTI

nevím čím to je, současný kult dítěte, které by mělo mít všechno a nejlépe hned, an

4/ děti přesycujeme stimuly, PŘEMÍRA stimulů sluchových a zrakových bez taktilních 

asi tušíte, že zde jsou všechny ty chvíle kdy naše batolata a předškoláci prosedí nad tolik lákavými současnými technologiemi)

5/ nedopřejeme jim dostatečnou míru ČASU a naší POZORNOSTI

jsme nedočkaví, i my dospělí máme