5 otázek pro rodiče malých dětí pro podpo

29.06.20181/ necháváme naše děti UŠPINIT SE venku, při jídle, při hrách?

Dítě pokud se má správně vyvíjet motoricky, řečově... musí mít "pojem o svém vlastním těle", které získává třeba i tím, že jej uvádí do kontaktu s materiálem, který tělu poskytne informace typu: tady máš ruce, břicho, bradu.... Tuto potřebu poznáte v radosti batolat z kontaktu s vodou, blátem atd. Vřele doporučuji toto stádium nechat dítěti nasytit. Dříve si děti více a volněji hrály venku se staršími sourozenci, zašpinění dětí nikdo neřešil a děti měly pro sebe silnější a rozvíjející prožitky. 

2/ vedeme naše děti k SAMOSTATNOSTI?

Současný kult dítěte, "vše pro dítě", které by mělo mít všechno a nejlépe hned, bez vlastního úsilí nás vede často k "obskakování" dětí.  Málo dětem důvěřujeme. Sami jsme možná netrpěliví nebo nemáme čas a tak dítěti nedopřáváme dostatek času k tomu se sebeobsloužit. 

3/ nabízíme našim dětem zbytečné ÚLEVY ?

Zde bych uvedla všechny ty pomůcky pro rodiče, ze kterých už nyní všichni máme  pocit "standartní výbavy", bez které snad naše dítě ani nepřežije ;).  Trh prodává my nakupujeme a přitom zapomínáme na to nejdůležitější  "s dítětem být" a nenechat se rozptylovat.  Zde si dovolím připomenout článek mokrým tričkem k lepší výslovnosti  Kdy i naše vlastní pohodlnost může dítě brzdit.

5/ Věnujeme našim dětem dostatek ČASU a kvalitní POZORNOSTI?

Necháváme se strhnout sociálními sítěmi. Málo své děti "jen tak pozorujeme". Málo chodíme s dětmi ven abychom jim dopřáli přirozeného pohybu a málo si s dětmi povídáme a nasloucháme jim.  CHodit ven a hýbat se budou děti pouze s námi. Příklady táhnou :)

4/ mají naše děti KVALITNÍ HRAČKY?

Nebo můžeme malým  často předkládat takové hračky, které po zmáčknutí obřího tlařítka svítí, vydávají zvuk, pohybují se....místo aby s hračkami manipulovaly. Hračky spíše pozorují a to děti příliš nerozvíjí. Takových hraček je bohužel na současném trhu více než dost.


Když si na tyto otázky odpovíte negativně je napůl vyhráno!