pro čtyřlístek | spolu pro miminko | výběr

30.01.2019

V tomto článku najdete některé z dílů seriálu pro čtyřlístek

pro ČTYŘLÍSTEK 🍀 1/ 
FIGURKY RODINA

Tyto dřevěné figurky nám domů přinesly srandu, více vzájemného pochopení a možnost si s Toníkem povídat o změně, která s sebou narození miminka přináší.

Zamilovala jsem se do nich na první pohled už z webovek Pikle a když jsme na ně narazili toto jaro "na živo", byla volba pro koupi dřevěných figurek z Kufříkova rychlá. Doma mám figurky různé, se schématy obličejů a těla, ale já chtěla vyzkoušet nepomalované a navíc tyto mají i miminkovskou figurku.  www.pikle.cz

Po cestě domů figurky "hřály v tašce" a já si přiznala, že jsem si ty figurky koupila spíše pro pro sebe než pro Toníka. Ani nevím proč, ale v hlavě bylo kromě tohoto přiznání také předsudek, že figurky Toníka, nejčastěji zaměřeného na hru s vlaky a auty, bavit asi nebudou. Opak je pravdou, kdykoli je vytáhneme zažijeme s nimi srandu a také odhlečení pro dětskou duši. Hrajeme - přehráváme si s nimi situace, které se nám v reálu moc nepovedly a my je tak můžeme prožít třeba znovu a jinak. Také díky nim může dojít k vzájemnému pochopení a dovysvětlení situací, kdy se zlobíte vy jako rodiče nebo kdy se zlobí a vztekají děti a pro silné emoce není na vysvětlení a pochopení situace místo.

Ve své logopedické praxi se mi několikrát hra s figurkami osvědčila. Hra s vizualizací jsou velkými pomocníky. Ať už šlo o pomoc pro pochopení prostorových pojmů, časových vztahů, podpora vět a dialogů, tvoření mužského a ženského rodu a mnoho dalšího z podpory vývoje řeči.

Tyto figurky u nás doma také slouží pro vizualizaci budoucího času. Teď když miminko zatím jen čekáme, je na to ten správný čas a prostor. Figurky nám umožní společně prožít přípravy, plány. Pokus o uvědomění si, že časy se změní, že budeme 4-lístek 🍀. Bude to dobrodružství a velká změna pro nás všechny.

Pokud čekáte miminko a s nimi možná i obavy, jak prvorozené druhorozené přijme, bude tento tip třeba právě pro Vás. Určitě hry s figurkama oceníte, i když už jste se 4lístkem stali. Věřím, že své uplatnění najdou také pokud máte dítě, které má obtíže s rozuměním řeči (často u dětí s vývojovou dysfázií) nebo má váš prcek těžší období s vyhraňováním vlastní osobnosti.  



pro ČTYŘLÍSTEK 🍀 3/ 
POSÍLÁNÍ MIMINKA, táto, plácneme si?

DOTEK je prostředkem hmatu, který dozrává dříve než sluch a zrak. Miminko ještě nevidí, neslyší, ale už nás cítí!

Hmat miminek se vyvíjí okolo 18.-19. týdne prenatálního vývoje. A může být také námětem na takovou malou prenatální komunikaci. Všichni známe přikládání dlaní, když začne dítě kopat, ale u této komunikace zkoušíte dítě nalákat VY. Nečekáte tak na první podnět od miminka tím, že ruku přiložíte tam, kde dítě aktuálně kope či koplo.

Tuto "hru" Štěpánovi poradily kolegyně z Francie. Doma tomu říkáme "posílání miminka". Pokud o ní něco více víte dejte mi vědět do komentářů, budu ráda. U nás fungovala u prvního a funguje i u druhého dítka. 
Vím jen, že lékaři zachytili na ultrazvuku, jak se miminka ráda přibližovala k břišní stěně, pokud ucítila déle trvající teplo lidského doteku. Mířila zkrátka za tímto podnětem a dala svým dotykem na srozuměnou, že jsou tady a že ví, že s nimi komunikujeme. Krásná první komunikace, co myslíte?

Začít s touho hrou můžete kolem 22. týdne, kdy je hmat již "na scéně", miminko cítíte a také jeho doteky už mají větší razanci. Hra se nám nejlépe hrála kolem 24. týdne. Ale bude to tuším individuálně u každého jinak. Je jednoduchá a užijí si ji hlavně budoucí tatínkové, protože na mé vlastní ruce miminko nereaguje tolik jako na teplo tátových rukou. Všimli jste si, jak ti naši chlapi maji často mnohem teplejší ruce než my ženský?

Dlaně si budoucí táta může také třením o sebe rozehřát a přiložit je např. vpravo a počkat si na odpověď. Pokud dítě odpoví kopnutím, kontakt je navázán :) Následně přiloží dlaň na jiné místo např. vlevo, s ohledem na aktuálně dosahující prostor dělohy. Hru miminko samozřejmě nehraje pokud spí. V pozdnějších týdnech těhotenství už také tolik ne, protože nemá v bříšku dostatek místa. Na odpověď miminka nespěchejte.

Doteky jsou jedny z nejsilnějších komunikačních prostředků, které máme a které využíváme, ač si to třeba mnozí z nás neuvědomují. Kdo nás sleduje ví, že na ně u našich nejmenších kladu zvláštní důraz. Pokud miminko čekáte a jste cca za půlkou těhotenství neváhejte "posílání miminka vyzkoušet" a podpořit tak komunikaci TÁTA - DÍTĚ.



pro ČTYŘLÍSTEK 🍀 5/
NEBESKÉ ZVONEČKY - to něco z mála, co jsme miminku koupili
zvonkohra Koshi

Pro naše druhé miminko toho moc nenakupujeme. Ono nějaké to pořizování věcí a věciček proběhlo už u Toníka a popravdě ani tenkrát jsme toho nepořizovali moc. Jsem nadále přesvědčená, že novorozeneček věci nepotřebuje. To, co čerstvě narozená miminka potřebují nejvíce se koupit ani nedá. Potřebují totiž především své rodiče jejich TEPLO, DOTEKY, BLÍZKOST.

Ovšem tento bambusový váleček jsem si nakonec neodpustila 😁 a Vy, pravidelní čtenáři víte, že nesdílím tipy k nákupu věcí často. Spíše zde sdílím tipy na činnosti a "pomůcky", které máme běžně doma a nebo které se dají lehce vyrobit. S touto věcičkou se to má ovšem takto. Pořizovací cena není nízká a já po ní pokukovala rok, až jsem si nakonec tento týden udělala nemalou radost a zvonkohru i s jejím kouzlem si odnesla k nám domů. A i můj velmi racionálně smyšlející muž uznal, že Koshi své kouzlo má a ke zdviženému obočí s komentářem "tys koupila tu zvonkohru za litr?" nakonec nedošlo. ;)

Poprvé jsem se s kouzelnou Koshi zvonkohrou seznámila na jednom lektorském kurzu a její zvuk mi nejen učaroval, ale doslova mě posadil na zadek. Zvuky Koshi jsem nám pouštěla (online) také na jaře, když jsme byli s Tóňou hospitalizovaní v nemocnici a v noci nás budívali na kapačky a taky jsme ji pravidelně potkávali na dětských Jogínkách.

Zvonkohry (jsou 4 druhy voda, vzduch, země, oheň) začal vyrábět francouzský umělec Kabir před 10 lety a jsou ručně vyráběné na úpatí Pyrenejských hor.
Kouzelný křišťálový zvuk, který má harmonizující účinky je bohatý na alikvótní tóny a díky tomu, jsou zvuky zvonkohry velmi povznášející a terapeutické.

Ukázku jak zvonkohra zní např. zde https://www.duhovymotyl.cz/vzduch/.

Jak nám doma zvoní a kouzlí doslova nebeskou atmosféru před tím velkým
🍀-vým dnem, je z Tóni takový nadšený malý zvoník od matky Barbory. Těším se, až i ta naše nejmenší ouška uslyší zvonkohru bez překážek.
Zavěšenou ji budeme mít tam, kde večer odcházíme do říše snů.

(ještě tip z léčivých hudebních nástrojů - pro Toníka mám spadeno na Kalimbu -určitě mrkněte, mají různé druhy, z těch méně náročných je jako dětská doporučována pro děti cca od 5ti let)


pro ČTYŘLÍSTEK 🍀 6/
KONTRASTNÍ KARTY - vyrábíme pro miminko

Pro čerstvě narozená miminka je nejvhodnější černobílá kombinace, nabízí totiž nejvíc kontrastu, který stimuluje zrak "novošů" ;). Na tento poznatek odpověděl i současný trh a tak jste již určitě zaznamenali množství hraček a všelijakých předmětů pro miminka v černobílé, dříve nemyslitelné či nesehnatelné.

Máme pro Vás  tip, jak si vyrobit jednoduše kontrastní karty doma z dostupných materiálů a zapojit do toho celou rodinu nebo třeba jen budoucího staršího sourozence. A nebo můžete dát tip budoucí mamince, která by ráda pro své miminko něco vyrobila a přitom nešije, neháčkuje...


 (více na našich FB stránkách.)