světlem a stínem | jak probouzet slova 7.

10.11.2017

Přišlo období brzkého stmívání a dlouhé tmy, kdy světlo chybí nám všem. Zkuste zahnat chmury stínovým divadlem, ocení ho nejen děti, se kterými už bohužel nemůžeme být déle venku. Možná vás, dospěláky, překvapí, jak je milé improvizovat, pozorovat jaké stíny věci tvoří. 

Stínové divadlo bude u nás po celý listopad přímo na jídelním stole. Z předešlého článku jídla se nemluví,  na mě už víte, že rodinné večeře jsou pro mě  srdcové, pro naši rodinu klíčové a nyní budou i kulturní. ; )

Jak jsme stínové divadlo vytvořili?

Na rám jsem natáhla bílé prostěradlo, horní hranu rámu jsem zavěsila o lustr  a spodní hrana rámu je opřena o stůl. Za rám jsem postavila, jako zdroj světla pro stíny, naši polohovací stojací lampu. Jako loutky stačí pár vylisovaných listů, suché květiny, některé věci denní potřeby (vidlička, hřeben, smuchlané triko jako mrak...). Možná upotřebíte i části her (ozubené kolo jako sluníčko, krásné slunce zvládne i sklenička). Hodit se budou loutky z běžného dřevěného divadélka či figurky zvířat. Pokud budete chtít vyrábět, zkuste obstřihnout siluety z časopisu či z vašich fotek a přilepit je na špejle.  Můžete měnit zátiší či kulisy a rozsvítit "oponu" už při jídle, vykouzlíte si tím pro rodinou večeři krásnou atmosféru. 

U nás se hraje divadlo o nosatém skřítkovi, o malé a velké lžičce, o prstech co šly do kopečka... Přirozeně zaznívají pro dvouletého Toníka kýžená slova, například protiklady, "kouzelná" slůvka a také krátké věty, které tvoří námi vymyšlené kratičké příběhy. Opravdu nemusíte hrát celou pohádku "o něčem", postačí takové minutové etudy.

Pro menší děti nebo děti, které mají obtíže s pojmenováváním, můžete vykouzlit malé stínové hádanky, které dítě může pojmenovat citoslovcem nebo slovo zkusit rytmizovat.

Se staršími dětmi můžete trénovat pojmy prostorové orientace (předložkové vazby - např. kam si sedl ptáček? ...na domeček, vedle domečku, pod strom...) U hádanek se dá popisovat nejen, "co to je", ale také "jaké to je".

Světlo bude až přijde jeho čas, nekraťme si čas vzdycháním a tmu přivítejme, nechme ji prostor, hrajme si s ní a využijme ji třeba pro rozvoj řeči a hlavně pro chvilky spolu u stolu.