rolničky | sluchové vnímání | jak probouzet slova 8.

24.11.2017

Za měsíc jsou tady! 

Některými zatracované, jinými zbožňované Vánoce. Před týdnem, jsem začala plánovat, jaký si letos vyrobíme adventní věnec (ano, patřím do první skupiny ;) ). Probírajíc se krabicí s nápisem "svátkování" jsem natrefila na rolničky, které jsem ihned "zneužila" pro hru. Na dekorování bude času dost. S rolničkami jsme si hráli už v Toníkově kojeneckém období. Přivazovala jsem mu rolničku na nožku, aby si nožičky našel ;).

Nejdříve jsme zkoumali různorodost rolniček - jejich velikost, různý počet a tvar otvorů a také to, jak každá dělá jiný zvuk! Vysvětlovali jsme si,  že některé zvuky jsou vysoké, jako když piští myška, a některé hluboké, jako když bručí medvěd. Můžete si ukázat hluboké a vysoké tóny na klasických hudebních nástrojích, na dostupnějším xylofonu a můžete také rozdílné výšky napodobit hlasem. Pěknou pomůckou je i "zvukový strom".

Pokud turo hru vaše děti nebudou chápat či vnímat, nedělejte si z toho, prosím, hlavu. Jde především o společné chvilky s našimi dětmi, o společné objevování s batolaty. Nejde o výkon a trénink. 

Proč je dobré trénovat sluchové vnímání, jsem zmiňovala již v článku Co slyšíš? Než začneme řešit diferenciaci zvuků jednotlivých hlásek, na které závisí také dobrá výslovnost, začneme se sluchovým vnímáním v jeho základu. Dnešní hra je pro podporu diferenciace vysokých a hlubokých tónů. 

Malé předvánoční veselení pro podporu sluchového vnímání můžete vidět na fotkách a videu. Tam také můžete vidět Toníkovo nadšení z podomácku vytvořené rolničkové dráhy.

Kolegové logopedi pravděpodobně potvrdí, jak časté je u děti s vývojovou poruchou jazyka narušené vnímání výšek tónů. Výšky jsou důležité třeba i pro vyjádření otázky. Možná tedy bude tato malá rolničková aktivita inspirací i pro kolegy, kteří si možná rádi odpočinou od sofistikovaných počítačových programů se zvuky a rádi si do pracoven či ordinací vpustí trochu vánoční atmosféry. Určitě rolničky někde v šuplíku máte a dráha na dveřích či dvířkách skříňky je hotová jedna-dvě.

Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich? U nás myšky a medvědi, a radost, že jsme spolu a taky blížící se Vánoce, které můžeme mít rádi, když si je prožijeme každý podle sebe.

Přejeme krásný blížící se advent.

video s rolničkami ZDE